ایستگاه زمین

بچه های 89 قبرستان !

چهارشنبه 23 اسفند 1391

نمیدونم عنوانو چی بنویسم!!!

نویسنده: Ramin mosavi   

سلام به اونایی که مرتب سر میزنن
راستش اصلا حال حرف زدن ندارم یه چن روزی نیستم فقط خواستم بیامو پیشاپیش عیدو به همه تبریک بگم ولی انگاری عید امسال یجوریه نه ؟؟هیچ حسی نسبت بهش نداریم :(((
حد اقلش اینه که ما اینطور فک می کنیم
فعلا بای

شنبه 19 اسفند 1391

دگرسانی شیشۀ آتشفشانی

نویسنده: Erfan Purdayi   

ترجمۀ فصل 12 کتاب:

Fisher, R.V. & Schmincke, H.U. (1984) Pyroclastic Rocks. Springer-Verlag, Berlin, 472 pp

http://uploadtak.com/images/m1658__12___.pdf

پنجشنبه 17 اسفند 1391

رودکی

نویسنده: Erfan Purdayi   

ای آن که غمگنی و سزاواری | وندر نهان، سرشک همی باری

رفت آن که رفت و آمد آن کامد | بر رفته و گذشته چه غم داری؟

هموار کرد خواهی گیتی را | گیتی است؛ کی پذیرد همواری؟

مُستی مکن که ننگرد او مُستی | زاری مکن که نشنود او زاری

شو تا قیامت آید زاری کن؛ | کی رفته را به زاری، بازآری؟

اندر بلای سخت، پدید آید، | فضل و بزرگ مردی و سالاری

شنبه 12 اسفند 1391

On Raglan Road

نویسنده: Erfan Purdayi   

پنجشنبه 10 اسفند 1391

فسیل 500 میلیون ساله یک موجود غیرعادی!

نویسنده: Ramin mosavi   

  دانشمندان فسیل های موجود دریایی 520 ساله ای را کشف کرده اند که بطور اعجاب انگیزی حفظ شده است. این فسیل یکی از قدیمی ترین فسیل های یافت شده است.

این حیوان فسیل شده یک بندپا به نام fuxhianhuiid است که پاهای ابتدائی آن زیر سرش قرار دارند و سیستم عصبی آن بسیار ابتدائی است که تا پشت سرش امتداد یافته است. این موجود اولیه احتمالاً از این پاها برای هل دادن غذا به سمت دهانش استفاده می کرده است. این پاها و اندام ها تاریخ تکاملی بندپایان را آشکار می کنند. بندپایان اکنون شامل سخت پوستان و حشرات می شوند.

این موجود حدود 50 میلیون سال قبل از ظهور اولین حیوانات از دریا به خشکی زندگی می کرد، یعنی در اوایل عصر انفجار کامبرین که ارگانیسم های چندسلولی به سرعت در حیات پیچیده دریا تکامل یافتند.

این موجودات اولیه احتمالاً روزهای زیادی روی بستر دریا می خزیدند و دنبال غذا می گشتند و شاید هم توانایی شنا کردن در فواصل کوتاه را داشتند. آنها احتمالاً فرم تکامل یافته ای از کرم های پادار بودند.

آقای هرناندز می گوید: «این فسیل ها بهترین پنجره برای دیدن حالات اولیه حیواناتی هستند که ما می شناسیم، از جمله خودمان. در سوابق فسیلی هیچ نشانه ای وجود ندارد که قبل از آن اول گیاهان به وجود آمدند یا حیوانات. ما هنوز در حال تکمیل جزئیات هستیم که البته این کشف بخش مهمی از آنها محسوب می شود.»


یکشنبه 6 اسفند 1391

طنز؛ ۲۰ سال بعد در این ایام!

نویسنده: Ramin mosavi   

بعضی اوقات آدم فکر می‌کند مملکت اصلا تکان خورده و ما زیاد توقع داریم برخی چیزها را نبینیم داستان گرانی و آجیل و جنس وطنی و زیرمیزی انگار یک ریشه تاریخی دارد؛ البته پیش بینی گل آقا از 40 سال بعد خودش حکایت دیگری است!


بیست و ششم دی 1411

سازمان بسیج اقتصادی بدین وسیله به اطلاع کلیه کلکسیونرها می‌رساند که این سازمان به مناسبت گذشت چهار دهه از زمان ابطال دفترچه بسیج اقتصادی، اقدام به چاپ یکسری «کوپن یادگاری» کرده است. این کوپنها که بر رویشان تصاویری از محصولات غذایی و بهداشتی آن دوره مانند مرغ، پنیر، پودر رختشویی و ... نقش بسته است، در چهار رنگ عرضه می‌شود. علاقه‌مندان می‌توانند برای آشنایی فرزندانشان با تصویر اجناس نامبرده، این کوپنها را توسط عوامل فروش و توزیع در اطراف تمامی فروشگاههای زنجیره‌ای تهیه فرمایند!
تبریز- «سالار فتاح قاضی»

بیست و هفت دی 1411

آیین‌نامه جدید استفاده اختصاصی از اتومبیلهای دولتی اعلام شد. در این آیین‌نامه آمده است: نظر به اینکه استفاده از اتومبیلهای دولتی، موجب نوعی سردرگمی و ناهماهنگی شده است، لذا براساس آیین‌نامه جدید استفاده اختصاصی از اتومبیلهای دولتی بجز در موارد زیر اکیداً ممنوع است:

1-‌ استفاده برای خرید روزانه منزل، شامل : نان ( فقط تافتون) ماست، سبزی، میوه، گوشت، (مرغ و ماهی و ...)

2-‌ گردشهای عصر پنجشنبه، ظهر و عصر جمعه.

3-‌ رساندن فرزندان به مدرسه (حداکثر سه فرزند)

4-‌ و غیره!!

بیست و هشت دی 1411

روابط عمومی معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کتابی در 5000 صفحه منتشر کرد. این کتاب مجموعه مقالات روزنامه کیهان در نقد «معاون سینمایی! وزارت ارشاد» است که در 50 سال اخیر در آن روزنامه چاپ شده‌است!

لازم به توضیح است که روابط عمومی فوق‌الذکر به علت نداشتن بودجه کافی برای خرید کاغذ، فقط قسمتی از مقالات کیهان را در این کتاب چاپ کرده و در مقدمه کتاب وعده داده است که بقیه مقالات را همراه با پاسخ انتقادات، در سالهای آتی منتشر خواهد کرد.

«لوده»

بیست و نه دی1411

پرفسور بتی مودی ( محمودی سابق) نویسنده معروف آمریکایی و برنده جایزه ادبی نوبل، در یک بیمارستان روانی درگذشت. وی در وصیتنامه خود نوشته است که مطالب اولین کتابش را که درباره فرهنگ ایرانیان بوده است، از دفتر خاطرات سفر مادربزرگش به آفریقای جنوبی، کش رفته است.

30‌ دی 1411

در پی دستور اکید وزارت امور مهد کودک و دانشگاه (آموزش و پرورش و آموزش عالی سابق!) مبنی بر ممنوعیت اخذ هرگونه شهریه یا خودیاری از اولیای دانش‌آموزان، مدیر یکی از مدارس دولتی به اتهام قبول 4 بسته گچ تحریر اهدایی از سوی یکی از عوامل شناخته شده ضد آموزش رایگان، از کار برکنار شد و گچ تحریر مکشوفه به یکی از مدارس غیرانتفاعی اهدا گردید! شایان ذکر است که اخیراً عده‌ای از افراد مجهول‌الهویه به منظور زیر سؤال بردن اصول آموزشی رایگان، دست به این جور کارها می‌زنند.

***

سازگارها...!
از‌ گرانجانی همیشه با گرانی ساختیم
نیمه جان گشتیم و با این نیمه‌جانی ساختیم
مثل مرتاضان هندی روز و ماه و سال را
لب فرو بستیم و با بی‌آب و نانی ساختیم
کاخ و ویلاهای عالی، باغهای باصفا
جمله را دیدیم و با بی‌خانمانی ساختیم
چند روزی با حقوق و مابقی برج را
با چنان سگدو زدنهایی که دانی ساختیم
کاسبان را غالباً بی‌رحم و اخمو یافتیم
با ترشرویی و نرخ آن چنانی ساختیم
نسیه از بقال و قرض و قوله از همسایگان
الغرض این‌گونه با دنیای فانی ساختیم
هرکه آمد چند روزی وعده‌ای فرمود و رفت
با سخنرانی و با نطق چاخانی ساختی

***
رباعیات

رفتم به مطب از پی سی‌تی اسکن
با دفتری از بیمه، ولی بی‌اسکن
دکتر نگهی کرد به من از سر خشم
گفتا که: علاج تو نگردد ممکن!
**
رفتم نخود و پسته و کشمش بخرم
از قیمت آن دود بر آمد ز سرم
تا چانه زدم، خورد به من اردنگی
چندی است گرفتار، به درد کمرم!
‌*
در غرفه اجناس وطن رفتم دوش
پر بود ز مشتری ولیکن خاموش
بر جدول قیمت چو نظر افکندم
دیدم که شده بهای مصرف مخدوش!
‌*
در خواب، پریشان‌ترم از بیداری
گردیده نصیب من ملالت باری
هرچند که خوش‌حسابم از نوسازی
مستأصلم از عوارض و خودیاری!

گل آقا. شماره 109. زمستان 1371

چهارشنبه 2 اسفند 1391

به یاد دکتر سید محمدعلی جعفریان

نویسنده: Ramin mosavi   دکتر محمدعلی جعفریان، فرزند حسین، متولد 1313 در شهرستان نائین، از جمله اساتید بزرگ دانشگاه اصفهان در دوران معاصر و چهره‌های متمایز علمی اصفهان و ایران در دهه‌های اخیر است.

وی پس از آن که در سال 1322 موفق شد تا با رتبه اول در سطح استان فارس دیپلم خویش را با گرایش کشاورزی به دست آورد، دو سال بعد نیز دیپلم تجربی خود را در شهر شیراز کسب کرد و در همان سال به تهران، عزیمت و سه سال بعد، لیسانس خود در رشته علوم طبیعی از دانشگاه تهران دریافت کرد.

استعداد و تلاش گسترده وی برای آموزش علوم و ارتقای علمی خویش، با اخذ جایگاه دانشجوی ممتاز و کسب امتیاز بورسیه، به صورت دانشجوی مأمور به تحصیل و اعزام به کشور فرانسه به نمایش درآمد.

وی موفق شد که در فرانسه و در سال 1351، مدرک فوق لیسانس خود را در رشته «مجموعه‌های رسوبی» از دانشگاه «کلود برنارد» دریافت کند و دو سال بعد، یعنی در سال 1353 نیز دوره دکترای خود را در رشته «بیو استراتیگرافی و فسیل شناسی» در دانشگاه لیون با موفقیت پشت سر گذارد.

دکتر جعفریان از همان سال 1337، در پی کسب مدرک لیسانس، به عنوان دبیر در دبیرستان‌های نجف آباد و اصفهان به تدریس پرداخت و از سال 1344 تا 1350، پیش از اعزام به فرانسه، به عنوان سرپرست آزمایشگاه گروه زمین شناسی در دانشگاه اصفهان به کار گمارده شد و پس از اتمام تحصیلات عالی خود در فرانسه، به کشور بازگشته و از سال 1353 در همان دانشگاه اصفهان، با عنوان استادیار و دانشیار در گروه زمین شناسی این دانشگاه به تدریس پرداخت و بالاخره در سال 1367 در جایگاه استاد تمام وقت این دانشگاه قرار گرفت.

وی در تمامی دورانی که به عنوان استاد ممتاز گروه زمین شناسی در دانشگاه اصفهان به تدریس می‌پرداخت، در تمامی زمینه‌های مرتبط با تخصص خویش به فعالیت می‌پرداخت. فعالیتهای پژوهشی با نگارش مقالات متعدد علمی در مجلات علمی کشور، کارشناسی معادن و فعالیتهای زمین شناسی در همکاری با وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مربوطه و نیز کارخانجات بزرگ کشور و بویژه تأسیس و مدیریت موزه طبیعی اصفهان (در سال 1367) با استفاده از سرمایه و یافته‌های علمی شخصی، از جمله خدمات این چهره برجسته علمی بشمار می آیند.

در پی همین تلاش‌ها بود که در سال 1372 به عنوان استاد نمونه کشور و نیز در سال 1381 به عنوان زمین شناس نمونه کشور از طرف انجمن زمین شناسی ایران برگزیده شد.

وی عضو اعضای هیات موسس انجمن زمین شناسی ایران در سال 74 بود و در سال 1380 به عنوان عضو فعال و رسمی فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی در گروه علوم پایه معرفی شد و در سال 1381 موفق به دریافت جایزه «انجمن ترویج علم» در این سال شد.

دکتر جعفریان در تمامی این مدت به جز فعالیت در امور آموزشی و پژوهشی، در حوزه تألیف مقالات و کتب علمی نیز آثار ارزشمندی از خود به یادگار گذاشته است. تعداد 76 مقاله پژوهشی و علمی در مجلات علمی داخل و خارج کشور، چاپ 8 جلد کتاب علمی دانشگاهی، انتشار 13 راهنمای آموزشی، کاربردی و تحقیقاتی در مورد معادن و نیز ارائه 23 گزارش علمی و کاربردی در مسائل معدنی، عمرانی، سد سازی، تأمین آب شیرین، طرح‌های آب رسانی و ... از جمله این فعالیتها بشمار می آیند. به سبب همین تلاش‌های تأثیرگذار و برجسته بود که وی در سال 1976 میلادی با تقاضای «انجمن زمین شناسی نفت آمریکا G.P.A. A »، به عضویت این انجمن درآمد.

استاد دکتر محمدعلی جعفریان در سالهای اخیر نیز همچنان با جدیت و پشتکار مثال زدنی ناشی از عشق وی به کشور و مردم خویش، به فعالیتهای علمی خود ادامه داده و ضمن پیگیری فعالیتهای پژوهشی و نگارش کتب علمی، مدیریت موزه طبیعی اصفهان را که توسط وی و با سرمایه و یافته‌های شخصی او برپا شده بود، بر عهده گرفت و برای توسعه و ارتقای آن می‌کوشید.

دکتر جعفریان در 29 بهمن 91 دار فانی را وداع گفت 

دانشجویان ورودی 89 زمین شناسی این ضایعه دردناک را به نزدیکان آن بزرگوار و تمام زمین شناسان کشور تسلیت عرض می‌کند.


آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

ساعت فلش

دیکشنری آنلاین

نمایش آی پی

تصویر استاتیك

ابزار وبلاگ

// setTimeout(function () { // GetMihanBlogShowAds(); // }, 1000);
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic